Web Sayfası Yapmanın 3 Kuralı

En hasta olduğum tarz başlıklardır: İş hayatında başarılı olmanın 10 altın kuralı. 20 adımda doğru zaman kullanma teknikleri. 5 aşamada holding kurun. 3 günde 20 kilo verin. 7 günde aya çıkın. Bunların hepsini geçeceksiniz. Yönettiğiniz iş ne olursa olsun, iş fikriniz hangi sektörü içerirse içersin tek bir gerçek vardır. O da “marka” dır.

Günümüzde marketing manager ve brand manager diye kendilerini adlandıran insanların meşhur olma ölçütü çalıştıkları şirketin büyüklüğü ve kendilerine ayrılan bütçelerinin şişkinliğidir. Başarılı olup olmadıkları ölçülmez, çünkü çoğunlukla harcadıkları paranın geri dönüşü ölçülmez. Para gerekli, gereksiz yerlere harcanır. Reklam ajansları, PR ve medya planlama şirketlerindeki eski ve yeni arkadaşları, kendileri için ayrılan bütçeye göre onları daha az ya da daha fazla meşhur ederler. “Marka nedir?” diye sorduğunuz zaman sizi tatmin edecek bir cevap alamazsınız. Herkes giyiyor diye prada giymek, herkes taşıyor diye Louis Vuitton çanta taşımak gibi, onlar da kendilerinden önceki ya da çevrelerindeki muadilleri gibi klişe kalıplar ve sonuçsuz marketing aktiviteleri yaparlar. Banner alırlar, gazete insert’ü dağıtırlar, otobüs giydirirler. Ne strateji vardır, ne içerik çekicidir, ne verdikleri mesaj bellidir. Belli olanlarda bile 1 ay sonra bir başka mesaj çıkar karşınıza.

Marka yani brand, Amerika’da eski çobanların kendilerine ait olan hayvanları diğerlerinden ayırmak için kullandıkları damgadır. Bir başka deyişle cowboy filmlerinde gördüğümüz kızgın ateşte ısıtılarak hayvanların üzerine uygulanan logodur. O zamanlarda “sakın alma bu benim sığırım” derken insanlar, artık günümüzde “bu benim ürünüm lütfen bunu al” demektedir. Marka yönetimi tek gerçektir. Kesin doğruları olmamakla beraber kesin yanlışları olan çok hassas ve uzmanlık gerektiren bir konudur.

Şimdi diyeceksiniz ki web sayfası yapmanın kuralları nerede? Bu kurallar aslında yoklar, hiç olmadılar da. Konu ister bir web sayfası yapmak olsun, ister bir şirket kurmak olsun sonuç aynıdır. Kısaca markadır. Php’dir, SEO’dur, Sosyal Madya’ dır, Dreamviewer’dır HTML’dir… bunların hepsi sonra. Önce kendini tanıyacaksın, sonra risk alacaksın son ve en önemlisi de farklılığını yaratıp bunu duyuracaksın.

2 comments to Web Sayfası Yapmanın 3 Kuralı

Leave a Reply

 

 

 

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>