Bir Web Sayfasının Tepkileri

İnsanoğlu konuşmayı henüz tam anlamıyla keşfetmediği dönemlerde, düşüncelerini birbirlerine şekiller yardımıyla aktarıyordu. Sonrasında konuşmanın başlaması çeşitli dillerin de ortaya çıkmasını sağladı. Öyle ki yerel lehçeler oluştu. Gelişen teknoloji ile birlikte internet hayatımıza girdi. ve web sayfaları aracılığıyla sınırsız içeriğe erişiyor olduk.

Sanal dünya olarak tabir ediliyor olsa da, İnsanlar online etkileşimde klasikleşen sosyal kuralları bekliyor. Güzel bir sohbetin, paylaşımın tadı hiçbirşeye benzemiyor. Güzel enerji yayıyor insan ve adeta  benliği rahatlıyor. Çok keyif alınan bir web sayfasının içerisinde gezinirken de aynı hava alınıyor. Tabii o havayı vermek maharet istiyor.

Bir web sayfasından beklentilerimizin olması kadar doğal birşey yok. Tıpkı insanlardan bazı beklentilerimizin olması gibi. Örneğin caddede yürürken tanıdığımız bir arkadaşımızı gördüğümüzde yanına gidip: “Hey naber Haşmet?” dersek eğer;  ondan da: ”Aaa iyi ne olsun, senden naber?” cevabını bekleriz. Cevap vermemesi, yüzümüze boş boş bakması ya da ”Yazıyı Sümerler bulmuş” cevabını vermesi bizi rahatsız edici bir durum oluşturur. Artık kendisini aramayıp sormayız ve hatta bir sonraki karşılaşmamızda belki de görmemezlikten geliriz.

Online etkileşim de aynı temele dayanıyor. İnsanın insanla olan etkileşimi, insanın bir web sayfasıyla olan etkileşimindeki sosyal  kuralları barındırıyor. Ana sayfanın gelmemesi ya da çok geç gelmesi, adeta konuştuğumuz kişinin gözümüze bakmaması ya da bizi yoksayması gibi bir etki yaratıyor algımızda. Bir web sayfasının özel bilgilerimizi bizden hemen istemesi, yeni tanıştığımız birinin özel hayatımızla ilgili soruları hemen sormasındaki gibi ürkütüyor bizi. Aynı şekilde birkaç kere ziyaret etiğimiz bir sayfanın bizim hareketlerimizi, ilgilendiğimiz içerikleri saklamaması, tanışıp konuştuğumuz bir insanın bizi tanımaması ya da hatırlamaması etkisini bırakıyor üzerimizde.

Özetle web sayfasının vereceği tepkilerin, insanın vereceği tepkilerle benzer olması, projeyi olumlu yönde etkileyecektir. Hatta Türklerin merhabalaşırken öpüşmesi, buna karşın Amerikalıların ise sadece tokalaşması bile kültürel ve coğrafi farklılıkların hassaslığını ve küçük detayların çok şeyi değiştirebileceğini açıkça göstermektedir.

Leave a Reply

 

 

 

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>