Internetten Sipariş Verirken…

İnternetten sipariş veririrken hepimizin beğendiği, alıştığı, çevresindekilere tavsiye ettiği siteler olmuştur.

Belki de bir kırık cam yüzünden küstüğümüz ve artık URL’sini bile görmeye tahammül edemediğimiz online satış siteleri vardır.

Şimdi internet üzerinden bir sipariş vereceğinizi, elektronik bir ürün ya da bir kozmetik ürünü alacağınızı düşünün.

Birinci tercihiniz ne olurdu?

5 comments to Internetten Sipariş Verirken…

 • Kamil

  Ben bu konunun o kadar siyah beyaz oldugu dusuncesinde degilim. Zaten bu tur anketler de coklu secim ve siralamanin sorgulanmasi katilimcidan daha kullanilabilir ve gercekci data toplanmasina katkida bulunacagina inaniyorum. Toplanan verilerin kisilerin karar mekanizmalarina nasil etki ettigi ancak bu sekilde tespit edilebilir.

  Sevgiler. Saygilar.

 • Kamil, işte o zaman bir constant oluşmuyor. Şu durumda anket sonucunu yorumlamak daha kolay. Çünku soruların arkasında benim tasarladığım bir algoritma var. Senin birinci önceliğin seçeneklerden birisi olmayabilir. Burada benim yakalamak istediğim, bu seçenekler içerisinden birini seçseydin ilk hangisini seçerdin.

 • Internet demek “free flow of information” demek. Burada “constant” aramak insanlarin alisveris ederken sadece kulak dolgunlugu ile karar verdikleri ve yeteri kadar “research” yapmadiklari varsayimini da masaya getiriyor. Bu sebeple “constant” aramak cok boyutlu internet ortaminda tek boyutlu yaklasimlar ve dusunce tarzlari yaratmaktan oteye gidemez diye dusunuyorum.

  Eger buradaki amacin “impulse” buying ile ilgili bir sonuca varmak ise belki hakli olabilirsin, ama pazar payi edinmenin ve bunu muhafaza etmenin artik gitgide zorlastigi sanal ortamda herkes dah bir yeniyi daha bir iyiyi, daha bir kolayi ve daha bir ucuzu aramak ve bulmak pesindeyken “constant” aramak ve ya da bu constant sonuclarina gore cikarimlarda bulunmak (arkasinda algoritma calisiyor olsa bile) dijital ortamda kimseye bir fayda saglamayacaktir.

  Kolay gelsin,

 • Sanıyorum farklı şeylerden bahsediyoruz. Anket yapma kuralları ve webde içerik oluşturma üzerine ifadelerimi kullandım ve bir constant’a ihtiyacım var dedim. İnsanlara birşeyi yaptırırken ya da seçtirirken bazı kurallar var. Bunun bir tekniği var. Ben bir önceki yorumumda bunu anlatmaya çalıştım. Genel internet ve intenet kullanıcıları üzerine konuşuyorsak söylediklerinde haklısın.

 • En sorunsuz olanla çalışır müşteri, daha pahalı olsa bile riske girmek istemez eğer fiyat farkı riske değecek kadar değilse.

Leave a Reply

 

 

 

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>