Aslolan Gülmektir

aslolan gülmektirYumurta mı tavuktan çıkar, yoksa tavuk mu yumurtadan?

Ben hangisinin önce çıktığı ile değil, hangisinin sonra çıktığı ile ilgileniyorum. En nihayetinde insanın elindekinin ne olduğu, onunla ne yapacağına bağlı olarak anlam kazanıyor.

Gülünce mi iyi hissediyoruz, yoksa iyi hissettiğimiz için mı gülüyoruz?
Aslolan gülmektir!

Gülmek kalpten bağışıklık sistemine kadar tüm vücudumuz üzerinde olumlu etki yaratıyor. Güldüğümüz zaman tümör ve virüslerle savaşan hücrelerimizin sayısı artıyor. Gülünce endorfin salgılanıyor. Endorfin ağrıyan dokularda ağrının azalması için beyin tarafından üretiliyor ve ağrının şiddetini azaltarak, vücuda daha az rahatsızlık vermesini sağlıyor. Mutluluk hormonu olarak da adlandırılıyor. Ayrıca güldüğümüzde yüzümüzde 15 kas birlikte çalışıyor. Yıllar içerisinde de yüzde kırışıklıklar oluşabiliyor. Bu kırışıklıklarını ortadan kaldırmak için son dönemde sıkça duyduğumuz botoks kullanılıyor. Botoks derinin hemen altında bulunan yüz kaslarına enjekte ediliyor ve ilgili kasları paralize ederek kırışıklıkları önlüyor.

Botoksun duygusal deneyim üzerindeki etkilerini araştıran araştırmacılar görüyorlar ki, yüzüne botoks yaptıran kişiler, sinirlendiklerinde kızgın olduklarını ve sevindiklerinde mutlu olduklarını tam anlamıyla yüzlerine yansıtamıyor. Koku hariç duyu organlarımızdan gelen tüm sinyaller, talamus (thalamus) tarafından yönlendiriliyor. Mutluluk hormonunun salgılanması için de yüz kaslarından, sinir uçlarına bir sinyal gelmesi gerekiyor. Bu sinyal gelmezse, gülmek tam anlamıyla gülmek olmuyor. Kısacası botoks yaptıran kişiler, duygularını hissedemiyor.

*Joshua Davis yüzüne botoks yaptıran ve yaptırmayan iki gruba duygusal ağırlıklı bir film izlettiriyor. Filmin sonunda botoks yaptırmış olan grubun, pozitif ve nagatif duyguları tam olarak algılayamadığını görüyor.

**David Havas ise bir gruptan, nefret içeren bir filmi izlediği sırada, gülerken kullandığımız yüz kaslarını bilinçli olarak çalıştırmasını istiyor. Böylece izleyenlerin nefret hissi yaşaması gereken bir film sırasında, gülme kaslarını bilinçli olarak kullanan grup, filmi normal olarak izleyen gruba göre daha az nefret hissi yaşıyor.

Hepimiz ailelerimizden bazı konularda izin alırken ya da onlardan beğendiğimiz birşeyi bize almalarını isterken, mutlu ve neşeli oldukları anları yakalamaya çalışmışızdır. Alışverişte de durum insanın içerisinde bulunduğu ruh haline göre değişiyor. Müşterini iyi hissettir ki senin markanı kullansın. Daha çok mutlu et ki daha çok alsın.

Günümüzün e-ticaret danışmanları ve e-ticaret eğitimleri, web sayfamıza bakan kullanıcıya hangi duyguyu nasıl yaşattıracağımızı söyleyemiyor olabilir. Ancak biz ekranda kullanıcıya sunduklarımızla talamusa sinyaller gönderebilir, alışveriş dönüşüm oranını yükseltebilir ve sepetteki ürün miktarını artırabiliriz.

*Davis(2010) – The effects of BOTOX injections on emotional experience. Emotion, 10(3), 433-440.
**Havas (2010)- Cosmetic use of botulinum toxin-A affects processing of emotional language. Psychological Science, 21(7), 895-900.

2 comments to Aslolan Gülmektir

Leave a Reply

 

 

 

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>