Bu Adam Nereye Bakıyor?

Kalabalık bir yerde yürürken adam aniden duruyor ve bir apartmanın çatısına bakmaya başlıyor. O da ne? Yanından geçenler de durup “Nereye bakıyor bu adam?” diyerek onun baktığı yere bakmaya başlıyorlar. Ne orada ne olduğunun önemi var ne de o adamın neden oraya baktığının. Bakıyorsa, bakıyorsun! Kural bu.

O halde web sayfası görsel tasarımında neyi nereye koyacağımızı düşüneceğimize, insanlar neyi nerede arıyorlarsa, onu oraya koyalım.

Soldan-Sağa – İnsanın okuma alışkanlığı ekrana bakış şeklini belirliyor. Buna göre göz soldan sağa ve yukarıdan aşağıya doğru tarama yapıyor.

Merkeze Doğru – İnsanlar logo, boşluk ve gezinti çubuğu gibi amaçları ile direk ilgili olmayan unsurları yok sayıyor. Bu alışkanlık onları ekranının ortasına doğru hareket etme eğilimine itiyor.

Dikkat Çekmek – Bilgisayar ekranına bakan kişi, büyük bir fotoğraf (özellikle bir insan yüzü) ya da hareketli bir uygulama (video, animasyon) ile karşılaştığı an o noktaya bakıyor. Beyin normal tarama sürecinin dışarısına çıkıp ilgiyi buraya odaklıyor.

Ne Nerede? – Yaygın olarak insan logoyu sol üstte, arama çubuğunu üst ortada, yardım sayfasını sağ üstte arıyor. Daha doğrusu bunların orada olacağını sanıyor. Farklılık yaratmak adına genel beyin-insan alışkanlığının dışına çıkmanın yararı olmadığı gibi, kullanıcıyı sinirlendirerek marka algısına zararı oluyor.

James Breeze, özellikle göz takibi (Eye Tracking) uygulaması ile yaptığı araştırmalarda, bu fikirleri doğrulamanın yanında, fotoğrafa bakan kişinin, fotoğraftaki kişinin baktığı yere baktığını da ıspatlıyor.

Kullanıcı önce sayfanın ortasına, sonra fotoğrafa, akabinde de fotoğrafın baktığı yere bakıyor. Önemli bir bilgiyi ön plana çıkartmak için yanar-döner uygulamalardan ziyade, bir insan fotoğrafı koyarak, o insanın baktığı yere bu önemli bilgiyi koysak sizce nasıl olur?

Leave a Reply

 

 

 

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>