Motivasyon Teknikleri

Tchibo web operasyonunu planlarken akşamları farklı kafelere gidip kahve içmek için bahaneler yaratıyordum. Değişik kahve çeşitlerini denemenin yanında, kahve markalarının müşteri kitlelerini de inceleyerek fikir sahibi olmaya çalışıyordum.

Varolan bir marka için web operasyonu geliştirecekseniz o markanın kokusunu, dokusunu, müşteri algısını kısacası konumlamasını iyi irdelemeniz gerekiyor. Mağazalarda vakit geçirin. İşleyişteki tüm süreçleri öğrenin. Bunun yanında  rakiplerin ne yaptığını ve nasıl yaptığını da mutlaka görün.

İşte bu dönemde Caffe Nero’nun güzel bir uygulaması ile karşılaştım. Ücretsiz kahve kazanma kartı. Her içtiğiniz kahve için bir küçük damga vuruluyor kartınıza ve karttaki tüm alanlar damgalandığında, kartı vererek bir ikram kahvesi içebiliyordunuz. Pazarlamanın içerisine oyun olgusunu sokmak ve bir hedef belirletip o hedefe ulaşma motivasyonunu kullanmak çok akıllıcaydı. Advergame de bu amaçla ortaya çıkmıştı zaten.

Ancak sonra şunu düşündüm. O kartı müşteriye bomboş vermektense 1 ya da 2 damga vurulmuş olarak vermek motivasyonu artıracaktı. Başlamak bitirmenin yarısıdır sözü de sanki bu durumu anlatıyordu.

Öğretmenler üniversitelerde dersleri anlatır, yazdırır 2-3 ay geçtiğinde konular birikir. Öğrenciler gerçek anlamda vize ve final tarihlerinde ders çalıştığı için, aralarda pek kapak açmazlar. Sonra vize tarihi yaklaşır. O kadar çok konu birikmiştir ki, bir türlü başlayamaz çalışmaya öğrenci. Önündeki yol uzadıkça uzar. Konular gözünde büyüdükçe büyür. Halbuki aralarda küçük sınavlar olsa, bilgiler taze iken öğrenci sorulara cevap verip güzel de notlar alsa, bu hem  motivasyonu artıracak hem de başarı oranını yükseltecektir.

Şimdi yandaki iki farklı ücretsiz kahve kartı örneğine bakalım. Ücretsiz kahve içebilmek için her iki örnekte de 10 adet kahve içmek gerekiyor. Kartlar müşteri kahve içtikçe damgalanacak. Kart 1 bomboş. Kat 2’de ise, iki kutucuk şirket tarafından önceden damgalanmış. İşte burada insanın sahip olduğu şeyi kaybetmek istememesi ve emek verilmiş bir şeyin tamamlanması gerektiği düşüncesi bilinçaltında etkili oluyor. Her iki kart için de aynı miktarda kahve içmek gerekmesine rağmen, kart 2 daha etkili motive edici oluyor.

Web sitelerinde karşılaştığımız anketler için de bir bakıma aynı durum geçerli. 10 soru, 20 soru hatta 30 soruluk anketleri kimse cevaplamıyor. Günümüzde artık insanların öyle bir vakti yok. Oysa ki web sayfamızda kullanıcımıza her geldiğinde 1 soru sorsak, hatta bir sonraki gelişinde, bir önceki sorduğumuz soruyu ve kendisinin verdiği cevabı da hazır getirtsek karşısına? Tüm soruları 1 defada sorup kullanıcımızı sıkmasak sizce daha etkili olmaz mı?

Bu soruları hangi anda sormak gerektiği konusu da hassas bir durum ayrıca. Bunu da ilerleyen günlerde değerlendirelim.

4 comments to Motivasyon Teknikleri

Leave a Reply

 

 

 

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>