E-Ticaret Yasası

2000’li yılların başıydı. Dönemin Tüketiciler Derneği Başkanı, tüketicileri internet ve e-ticaret konularında bilgilendirmek amacıyla organize ettikleri bir seminerde konuşmacı olmamı rica etmişti. Büyük bir mutlulukla teklifini kabul ettim. Zira internete gönül vermiş ve  birşeyler yapmak isteyen herkesin eli kolu bağlıydı. İnternet öcü gibi algılanıyor, insanlar internete kredi kartı vermek bir yana dursun, girmiyorlar hatta giremiyorlardı. 2003 senesinde ADSL’in yaygınlaşması ülkemizde internet ile ilgili en büyük dönüm noktası olacaktı.

Ben o zamanlar CNN Türk ve Kanal D’de yayınlanan  teknoloji programlarına katılıyor, hem interneti hem de sahibinden.com vizyonumu ve neler yapacağımızı anlatıyordum. Bu süreç içerisinde şu an halen kullanılan birçok teknolojiyi ve uygulamayı da o dönemde yayına almıştım.

Tüketiciler Derneği’nin etkinliğinde Başbakanlıktan gelen iki bayan yetkili ile hem sohbet etmiş, hem de fikir alışverişi yapmıştık. Adeta bugünlerin hayalini kuruyorduk. O günlerin zorluklarını yaşamayanların anlaması pek mümkün değil. Ancak yakında çıkması beklenen bu kanun, internet çağının gerçeklerine daha uyumlu ve teknoloji kullanıcılarına karşı daha sorumlu olacağız demek oluyor.

27.12.2010 tarihinde TBMM’ye sunulan “Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun Tasarısı” ile birlikte, elektronik ticaretin yaygınlaştırılması, tüketiciler ile elektronik ortamda işlem yapanların korunması, özellikle internet üzerinden yapılan ticari faaliyetlerin daha güvenli ve şeffaf bir şekilde yapılması amaçlanıyor. Benim içinse bu, ülkemizdeki internet ile ilgili en büyük ikinci dönüm noktası anlamına geliyor.

Basitçe değinmek gerekirse, tasarıda yer alan önemli başlıklar şöyle:

– Elektronik ortamda gerçekleşen ticarette satıcı, tüketicinin yanıltılmasını önlemek amacıyla, alıcı ödeme bilgilerini girmeden önce, ödenecek toplam bedel de dahil olmak üzere, sözleşmenin şartlarını alıcıya açıkça sunmak zorunda olacak.

– Elektronik ortamda gerçekleşen ticarette, satıcı ticari ve mesleki faaliyetlerine ilişkin bilgileri sunmak zorunda olacak.

– İndirim, hediye, promosyon gibi kampanya ve aktivitelerde içerik ve kurallar açıkça belirtilecek. Bunlara katılımın ve faydalanmanın şartlarına kullanıcı kolayca ulaşılabilecek ve bu şartlar açık ve şüpheye yer bırakmayacak şekilde anlaşılır olacak.

– SMS, telefon, faks ve e-mail gibi araçlarla kişilerin adreslerine gönderilen ticari elektronik iletiler, artık alıcılara ancak önceden onayları alınmak kaydıyla gönderilebilecek. Ayrıca alıcılar diledikleri zaman, hiçbir gerekçe belirtmeksizin ticari elektronik iletileri almayı reddedebilecekler.

– Ticari elektronik iletilerde, göndericinin tanınmasını sağlayan bilgiler ve haberleşmenin türüne bağlı olarak telefon numarası, e-mail adresi gibi erişim bilgileri yer alacak. (Esnaf ve tacirlerin kendilerine gelen reklam amaçlı elektronik iletilerden haberdar olabilmeleri, ticari hayatlarının bir gereği olarak kabul edilmiş. Bu nedenle kapsam dışı tutulmuşlar)

– Hizmet sağlayıcılar, gerçekleşen işlemler kapsamında elde ettikleri kişisel bilgilerin saklanmasından ve güvenliğinden sorumlu olacaklar. Kişisel bilgileri, ilgili kişinin onayı olmaksızın üçüncü kişilere paylaşamayacak ve başka amaçlarla da kullanamayacak.

Tasarının tam haline aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.
E-Ticaret Yasa Tasarısı

1 comment to E-Ticaret Yasası

Leave a Reply

 

 

 

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>