Internetten Dodge Viper Nasıl Alınır?

İki sene önce yakın bir arkadaşım Amerika’da ev aldı. Hatta sağolsun Orlando, Miami, Key West turu yaptığım bir seyahatimde kendisinin evinde kaldım. Gitmeden önce “Cengiz arabaya da bir göz at”demişti.

10 silindirli, kırmızı renk bu efsane aracı Ebay’den almıştı ve ilk olarak Miami’ deki evinin karşı kaldırımında görecekti. Peki nasıl oluyor da böyle özel bir otomobili çekinmeden internet üzerinden alabiliyordu?

Kendisi Türkiye’de, almak istediği otomobil Teksas’da ve evi ise Miami’deydi.

Araç acaba temiz mi? Sorun çıkarır mı? gibi sorular için autocheck.com vardı. Ebay  üzerinde araçlar çeşitli kriterlere göre puanlanmıştı. Hatta alternatif olarak inspectmyride.com üzerinden kendisinin özel olarak araç hakkında bilgi alabileceği bir ek hizmet sunuluyordu. Yetmezse carfax.com’a üye olarak aracın geçmişi hakkında da bilgi sahibi olabilirdi. Servislerinin ne zaman yapıldığını, eski sahiplerinin kimler olduklarını görebilirdi.

Asıl önemli sorun aracın Teksas’da olmasıydı ve Miami’ye getirtmesi gerekecekti. Bu da düşünülmüştü: gigamoves.com internet üzerinden taşıma şirketlerinin Teksas’dan, Miami’ye bir Dodge Viper’ı kaç günde ve hangi şartlarda getireceklerini seçeneklerle sunuyordu. Artık lojistik konusu tamamdı. Her zaman söylüyorum: Savaşları da, e-ticareti de lojistik kazandırır.

Ödemeyi paypal ile gerçekleştirdi. Hatta 3 taksitle ödedi. Kredi kartı limiti yeterli olmasaydı da terravistasoftware.com farklı kredi seçeneklerini tek bir tuşla karşısına getirebilecekti.

Bu kadarla da kalmıyordu süreç. Aracın başına Miami’de birşey gelirse diye de autoinsurance.com’ u ziyaret ederek kasko işlemlerini kolaylıkla halledebilecekti.

Biz internet üzerinden neye nasıl güvenip Ankara’daki otomobili alalım ve İstanbul’a getirtelim peki?

Yakın ya da uzak gelecekte bu bahsettiğim örnek projeler hayata geçecektir.
Diyoruz ya “Artık yapacak birşey kalmadı internette” diye.
Var; daha çok var. Daha çok yolumuz var.

4 comments to Internetten Dodge Viper Nasıl Alınır?

 • İnternet projelerinin zenginliği ve farklılığı hakkında çok güzel ve vizyon açıcı bir yazı olmuş. Tebrik ederim.

  Ancak aklıma bir soru geldi: Bu arkadaşınız, tüm bahsettiğiniz bu (araç inceleme, limit artırımı yapma, sigortalama, nakliye) hizmetlerini almış olsaydı (ya da aldıysa) toplamda ne kadar “fazladan” ödeme yapmış olacaktı (ya da ödedi)?

  tüm bunlar hesaba katıldığında halen bu hizmetleri almak böyle bir aracı internetten satın almış olmanın cazibesini güzel gösterebilecek midir?

  Teşekkür ederim.
  Sevgiler, saygılar.

 • selim

  Katılıyorum. 2.el satış temsilcisi olarak çalışmaktayım. Bende daha gidilecek çok yol olduğunu düşünüyorum. Yukarıda verdiğiniz linkleri daha önceden biliyorudum. Sadece uygulamada nasıl? dediğiniz gibi web siteleri yüzde yüz doğru bilgiyi verebiliyor mu? Açıkçası merak ediyorum. Mesela carfax aracın servis geçmişi hakkında tam bilgi verebiliyor mu? Türkiye’ de sadece yetkili bayilerin araç üzerinde yaptığı bakım onarımlar kayıt altında tutulabiliyor. Eğer dışarıdan özel servise yaptırıldıysa görünmüyor gibi…

 • Reha,
  Aslında benim düşüncem bu ek maliyetleri müşteriden almak değil, ana sitenin bu hizmetleri diğer sitelerden alıp, müşterisine sunması yönünde. Hatta diğersiteleri satın alıp bu hizmetler için de ek bir maliyet yaşamaması ki eBay birçok projede böyle davrandı. Tam olarak ek ücretlerin ne olduğunu bilmiyorum. Tek tek bakabilirim istersen.

 • Selim,
  Amerika’da durum farklı. Herkes özde dürüst. Bilgileri saklayayım, karşımdakini yanıltayım diye bir düşünce yapıları yok. Bizim önce zihniyet devrimi yapmamız gerekiyor. Kısacası haklısın. Servis girişlerini bile doğru yansıtmayabilirsin. İnsiyatif, aynen dürüstlük gibi kişinin elinde.

Leave a Reply

 

 

 

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>