Mezanin Sistemi ve B2C Depolama

İnternet üzerinden yapılan ticarete artan ilgi ve pazarın büyümesi, herkesin aklına “İnternet üzerinden birşeyler satalım” fikrini getiriyor. Sanılıyor ki güzel bir site yapınca bu iş olacak. Peki ürünleri evin salonuna mı koyup müşteriye göndereceksin güzel kardeşim?

Basit bir hesap yapalım:
Sitenize ayda 100.000 kişi giriyor.
Dönüşüm oranınız 1,2 (1.200 sipariş var)
Sepet miktarınız ise 50TL (1.200×50=60.000TL)

Ayda 60.000 TL ciro yapan bir e-ticaret işletmenizin bir depoya ihtiyacı olacaktır. Ayda 1.200 gönderi minimum 1.200 kutu demektir. Evin salonuna ancak boş kutuları yerleştirebilirsiniz. Üstelik daha iade ve değişiminden bahsetmiyoruz bile.

Perakende firmalarının depoları B2B anlayış prensibiyle dizayn edilmiştir. Ürünler paletler üzerinde çoklu olarak durmakta, forklift ve transpalet yardımıyla yer değiştirmektedir.

Örneğin 10 mağazası olan bir perakende firmamız olduğunu varsayalım. Her mağazamıza 20 adet notebook göndereceğiz ve notebooklar paletler üzerinde 50’şerli olarak duruyor. 300 tane notebook için sevkiyat talebi oluşturuyoruz. (50 adet x 6 palet = 300 adet) Depodaki raflardan forklift ile bu 6 paleti indiriyor ve kamyonlara yükleyeceğimiz alana getiriyoruz.

Oysa ki e-ticarette durum farklı. Deponun B2C prensibiyle çalışıyor olması gerekiyor. Bir müşterinin, bir notebook siparişini depoda oluşturmak için paleti aşağı indirmek, 50 notebook içinden 1 tanesini alıp, paleti tekrar yerine kaldırmak gerekecektir. Bu durumda operasyon biraz büyüdüğünde, darboğaz oluşacaktır. Klasik bir depoda, 9 metrelik bir yükseklikte raflar olduğunu düşünürsek, doğal olarak her ürünü insanın kolayca uzanıp alacağı bir yere koyamayız. Her ürünü insanın ulaşabileceği noktaya koyarsak da, çok büyük m2 lere ihtiyacımız olacaktır. Bu durumda depolama maliyetimiz kat kat artacaktır.

Mezanin sistemi özellikle küçük ürünlerin depolanması ve kolayca toplanabilmesi için geliştirilmiş bir sistemdir. Böylelikle ürün toplama görevlileri 9 metre yükseliği optimum olarak kullanırlar. Forklifte ihtiyaç duymadan, merdivenler vasıtasıyla depolama alanlarına kolayca ulaşabilirler.

3 comments to Mezanin Sistemi ve B2C Depolama

 • Biz 2-3 arkadaş internet işine giriyoruz diyenler bu yazıyı okuduktan sonra IKEA’ya Koçtaç’a falan gidip raf alacaklar diye korkuyorum 🙂

 • Mert Tüzüner

  Cengiz’im, arkadaşlığımızın tolerans seviye eşiğine sığınarak, bundan sonra lojistik yazılarını ben yazmak istiyorum:)

  Mezanin’in amacı senin yazdığından biraz uzak. Daha doğrusu Türkiye’de bazı firmaların bulduğu vizyoner(ama ne vizyon!!!) sonu doğrultusunda çıkan depo modeli…

  E-Commerce, E-WMS management gerektirir ki bunu da burada yazmayacağım:))

  Çok sevgiler Canım kardeşim…

 • Ne demek. Birikimlerini, fikirlerini ve tecrübelerini paylaşman süper olur. Şöyle bir pick by light, kardex anlatsan. ASRS’den, Voice picking’den bahsetsen fena mı olur 🙂

Leave a Reply

 

 

 

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>