Nasıl Yabancı Yatırımcı Buluruz?

Halk olarak üretmek konusunda çok başarılı olduğumuz söylenemez. Fazla okumayız, araştırmayız, etrafımızda duyduklarımızla, gazete manşetlerinde gördüklerimizle hemen hemen her konuda ahkam keseriz. Taklit etme konusunda ise gayet iyiyiz.

Mesela: E-Ticaret acaip büyüdü abi!
Nereye büyüdü? Yurtdışından kopya çektiğimiz özel alışveriş kulübü adı altında, aslında “kişiye özel” olmayan ve normalinde çok yüksek kar marjlarıyla satılan ürünlerin satılmayınca, daha az kar marjlarıyla satıldığı platformlar ürettik. Yetmedi fırsat sitesi komedisi altında hem kendimizi, hem çevremizdekileri kandırdık. Amip gibi kopyaladıkça, kopyalandık. 80’lerin başında da “Çağ atlıyoruz” diye de kendimizi kandırıyorduk. Sonunda enflasyon bize atlamıştı ve altı tane sıfır silerek ancak toparlayabilmiştik karizmamızı.

Mesela: Türkiye’de 40 milyon internet kullanıcısı var.
Sen ya  hiç yurt dışına çıkmadın, ya da askere gitmedin arkadaş. Sarıkamış’ta çarşı iznine çıkan 5.000 kardeşimi de sayıyorsun yani internet kullanıcısı olarak. Google’ı açmasını bilen, Facebook’a, Msn’e giren ya da internette tavla oynayan herkes e-ticaret yapıyor çünkü. Hepsinin kredi kartı var. PayPal kullanıyor, hatta potansiyel PayU kullanıcısı. Türkiye’de adam akıllı 15 milyon kullanıcı ya var ya yok, tıpkı 15 özgün e-ticaret projesinin ya olup ya olmadığı gibi.

Karamsar mı olmak lazım peki?

Kesinlikle hayır. Şu an e-ticaret ısınıyor. Fırsat siteleri ve hesapta özel alışveriş siteleri, Sarıkamış kullanıcısını, gerçek internet kullanıcısına dönüştürüyor yavaş yavaş. Çok bilmişlerin yüzeysel yorumlarını ciddiye almadan, sağladıkları bu önemli fayda ve aldıkları risk için tüm proje liderlerine teşekkür etmemiz gerekir tek tek.

Bugüne kadar yabancı yatırımcılara sattığımız internet projelerimiz haliyle zaten yabancılardan kopyaydı. Güzel bir modelden esinlenmek, kopya çekmek, o modeli ülkemizde oturtmak haklı bir tarz olabilirdi. Buna karşın son dönemde artık suyunu çıkartıp aynısını yapmaya başladık. Zizigo.com şu an kopya çekme konusunda geldiğimiz son nokta. Yok artık Lebron James dedirten tarzda. Dikey e-ticaret modelinin öncülerinden Amerikan kökenli Zappos.com’un birebir kopyası. Adam siteyi kurdu. Özgün bir model oturttu ve Amazon.com’a sattı uyanmadık. Haberimiz bile olmadı. Ne zaman ki kitabını yazdı o zaman kopyalamamız gerektiğini gördük ve başarılı olduğumuz bu konuda aksiyon aldık.

Zizigo.com çok mu ciro yapacak ya da gerçekleştireceği projelerle ülkemiz e-ticaretine önemli bir vizyon mu katacak bilemem. Ancak Amazon, Türkiye’de bir yatırım daha yapmak istediğinde. “Abi sen yapma, bak burada yapılmışı var” diyecek ve gururla göstereceğiz sibernetik doku kopyası zizigomuzu. Bari en azından sepeti, chechout/chart yerine sepetim, üyeliği, customer/account/create/ yerine yeni üyelik yapaydık.

Leave a Reply

 

 

 

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>