Sosyal Medya

Bugünlerde sosyal medya denilince konuşulan tek şey facebook. Yüksek bir conversational currency gerektirmeyen ve yüzeysel bilgiyle üzerinde saatlerce konuşabileceğimiz bir konu. Futbol gibi…

Hepimiz teknik direktörüzdür. Her maçla ilgili, hatta her pozisyonla ilgili ahkam kesebiliriz. Teknik direktörleri eleştirirken futbolu bilmediklerini bile söyleriz. Sosyal medya konusunda da ahkam kesmek işte böyle birşeydir.

Yıllarını insan ve toplum psikolojisine ayırmış, güdülenme, motivasyon, grup psikolojisi, iletişim teknikleri konularında senelerce araştırmalar yapmış insanlar bu işi bilmezken, facebook kullanan her digital reklamcı sosyal medya teknik direktörü olup çıkıyor karşımıza.

Firmanın facebook hesabını açarız. Pazarlama alanında kullanılacak olan söylemleri, görselleri, ürünleri buraya koyarız. İnsanlar “like” ederler. Artık sosyal medyayı bir digital pazarlama aracı olarak kullanıyor oluruz. O andan itibaren sosyal medyanın kitabını biz yazmışızdır.

Bu kadar basit bir olay, öyle büyük bir kavrammış gibi lanse edilir ki, bu konuda ülkemizde master yapanların olduğunu, üniversitelerde özel uzmanlık alanlarının olduğunu düşünür uzaktan bakanlar.

Bir seminer olur, sosyal medyayı anlatması için sosyal medyacı bir arkadaş davet edilir. Kendisi çıkar ve facebook’u anlatmaya başlar. Tüm örnekler facebook üzerinden verilir. Facebook’u kuran kişilik 3 meydan savaşında savaşmış ya da izafiyet teorisine yeni bir kuram getirmiş gibi lanse edilir. Biraz da twitter’a değinilir.

Seminere facebook’da çalışan bir yetkiliyi çağırmış olsak anlarım. Kendi firmasını, avantajlarını ve bu platformun nasıl daha efektif kullanılabileceğini anlatıyordur. Saygıyla dinler hatta sorular sorarız.

Konu olan şey sosyal medya ise, bu facebook demek değildir. Facebook sosyal medyanın bir aracıdır. İnternet üzerinde yer alan ve ilgi alanlarına göre çeşitli kişi ve toplulukların devamlı olarak takip ettiği, fikirlerini, tecrübelerini paylaştığı, içerik oluşturduğu, kısacası seslerini duyurduğu platformlar bütünüdür sosyal medya.

Bir gün gelir ve facebook kapanırsa, digital pazarlama sektöründeki teknik direktörlerin yarısından çoğunun kariyerinin biteceği tehlikesi ile karşı karşıyayız.

Bir kurumun itibar yönetimi için sosyal medyayı takip etmesi ve iletişimi için ilgili araçları kullanması ne kadar doğru ise, “biz sosyal medyanın kitabını yazdık” deyip sadece facebook’u anlatmak o kadar yanlıştır. Bu durum sektöre yeni giren genç arkadaşlarımızı da yanlış yönlendirmektedir.

2 comments to Sosyal Medya

  • Acer Acerer

    Tespit güzel, anlaşılır; İnsanların facebook’u bol bol örneklemesinin bence tek bir sebebi var o da anlaşılabilirliği, ulaştığı büyük kitle ve popileritesi.

  • Berna Sürmen

    Merhaba Cengiz Bey,

    Kesinlikle bir çok noktaya katılıyorum tespitinizde. Şirketimizin sosyal medya uygulamaları için görüşme yaptığımız bir Sosyal Medya Ajansı, ilk görüşmemiz ve brief sonrası, bize “sadece” Facebook’taki uygulamalar ve yapılması gereken “oyun uygulamaları” önerisi ile geldi. Markamız ile uzaktan yakından ilgisi olmayan, konumlandırması yapılmamış, yaratıcılıktan ve içerikten yoksun, dar alan sıkışmış öneriyi görünce şaşırdım. Gidilecek çok yol var gerçekten…

Leave a Reply

 

 

 

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>