Lojistik ve Tedarik Zinciri Yönetimi

lojitik-ve-tedarik-zinciriOsmanlı İmparatorluğu tedarik zinciri yönetimi ve lojistik yönünden çok kuvvetli bir DNA’ya sahipti. Tarihindeki büyük savaşlar ve uzak mesafeli kuşatmalar bu konularda doğal bir tecrübe getirmişti.

Çanakkale Savaşı’nın kazanılmasındaki önemli faktörlerden birisi de bu kalıtımsal tecrübeydi.

Cepheye asker ve cephane sevkiyatı.
Yaralıların sahra hastanelerine ulaştırılması.
Gemilerden sökülen topların hareketli (mobil) olarak değerlendirilmesi.
Az sayıdaki denizaltının çok akıllıca kullanılması.
Doğru mayın yerleştirme stratejisi.

Çanakkale çıkartması ile başarısız olanların, Normandiya Çıkartması‘nda başarılı olmasının temelinde Çanakkale’de kazandıkları tecrübe yatmaktadır.

Dunkirk’de (Dunkerque), Mayıs 1940’da darmadağın olan ve canlarını zor kurtaran Fransız ve İngilizler, Haziran 1944’de tedarik zinciri yönetimi ve lojistiği öğrenmiş olarak geri geleceklerdi.

Sakarya Savaşı’nda Atatürk’ün “Hatt-ı müdafaa yoktur sath-ı müdafaa vardır.  O satıh bütün vatandır. Vatanın her karış toprağı vatandaşın kanıyla ıslanmadıkca terk edilemez.!” sözü ile ne demek istendiğini anlamış olsaydı Fransızlar, zaten Maginot Hattı‘nı kurmaz daha mobil bir taktik benimserlerdi.

Avrupa’da, Afrika’da ve Rusya cephelerinde büyük başarılar sağlayan Almanlar, lojistik konularında muhteşem olmalarına karşın, stok probleminden dolayı savaşı kaybedeceklerdi. Rusya’da Kafkas petrollerine ulaşamamış ve Afrika cephesini kaybettikten sonra, Kuzey Afrika’dan kalkan Amerikan bombardımanı ile Romanya petrollerini de kaybetmişlerdi. Yenildikleri an bu andı.

Dünya’nın ilk jet motorlu uçağı Messerschmitt 262’ler yakıt yetersizliğinden sorti yapamıyor, efsane U-botlar ingiliz Spitfire uçaklarının açık hedefi oluyordu.

Lojistik ve tedarik zinciri değılmıştı. Elde olan müthiş teknolojiler ise kullanılamıyordu.

İşte bu tarihi bilgiler kafamda gittim Nothingham Shire yakınlarındaki Dixons Retail deposuna. Gitmeden önce King’s Cross tren istasyonundan teslim alma talebiyle internet üzerinden siparişini verdiğim bileti, kiosktan almam sadece 10 saniye sürdü. Siparişi verirken kullandığım kredi kartını istedi sistem. Kartı yetleştirdiğim anda biletlerim geldi. Sadece dokunmatik ekrana bir dokunuş. Başka hiçbir işlem yok. Bu güzel tecrübenin tadı hala damağımdadır. Londra-Nothingham arasındaki tren seyahatimde, koltuğumun hemen yanında gördüğüm mobil cihazlar için şarj prizi ve trende sunulan wi-fi hizmeti ise başlı başına bir vizyondur.

Fransa ve İngiltere’nin örümcek ağı gibi raylarla örülmüş olması işte lojistik ve tedarik zinciri yönetimi konusundaki hassasiyetin göstergesidir benim için. Paris ve New York Metrosu’ndan sonra gördüğüm Londra metrosu da gerçekten lojistik konusunda ders niteliğindedir. 

Peki biz neden parayı bulduğumuz an, ilk olarak arabayı değiştiriyoruz?
Raylı sisteme senelerce yatırım yapmamamızdan mı?
At, avrat, pusat atasözünü yanlış yorumlamamızdan mı?

Nasıl olur da Londra’dan sonra (1863) dünyanın 2. metrosu olan Istanbul, Tünel’in (1875) üzerine hiçbirşey katamayız ve 2012 senesinde Anadolu Yakası’nın metro kazılarını yapıyor oluruz?

Artık şuna eminim ki, e-ticaretimizin geriden gelmesinin sebebi internet hatları değil, tren raylarıdır.

7 comments to Lojistik ve Tedarik Zinciri Yönetimi

 • Daha iyi anlatmak, en az bunun kadar farklı bir zeka, özümseme ve yorum yeteneği gerektirir. Keyif alarak okudum gurur duydum.

  Ufak bir şey ilave etmek istiyorum.
  Proje yönetimindeki büyük hatalar için şöyle bir sıralama mevcut;
  • Başının belada olması
  • Başının belada olması ama farkında olmamak
  • Başının belada olması, farkında olmak ve görmezden gelmek.

  Her seferinde ülke olarak buna bir şık daha eklersek artık halimiz ne olacak? Şu da bir gerçek ki, bazı şeyleri zihinlerde geri bırakmadan NEO diğer çatıya atlayamayacak!

 • Nefis bir yazı olmuş üstadım. Eline sağlık. Geçmişini bilmeyen, tarihini merak etmeyen milletler geleceğini tayin edemezler.

 • %100 katılıyorum. Geçmişi iyi analiz etmek, gelecekle ilgili öngörü sağlar.

 • Orkun, onları geride bırakabilmesi için de düşmesi gerekecek, aksi durumda neyi geride bırakması gerektiğini öğrenemeyecek.

 • ahmet caner

  osmanlida mevcut bulunan bir cok artinin terk edilmesi cok garip . tebrik ederim ,keyifle okudum

 • Rob Bull

  As each country gets more population and cities grow it becomes harder to extend and grow infrastructure. Examples in the UK include past 30 years for Heathrow Airport to have a new runway approved – maybe another 15 years before it is built. This will need new infrastructure on roads and railway for supply and passengers and workers – it must be planned now.

  However, we see very little evidence of proper future planning but we do see evidence of the opposite – closures and cuts which are for current budgets. I think this is fundamentally wrong because any reinstatement of services in the future is always harder and more expensive to achieve.

  Two examples:
  a) in 1963 in UK, Dr Richard Beeching the head of British Railways identified 2,363 train stations and 8,000 km of railway line for closure – 55% of stations and 30% of the railway lines were closed in the UK – the land was in many cases sold and is now built on. If those services had been retained or even just reduced the current demand for services would be easier to achieve.
  b) more recently, in UK county of Oxfordshire, half of the subsidised bus services were cut and several villages now have no public transport by train or bus. It all results in more cars being used leading to more congestion.

  Now, adding any new transport services gives huge planning delays and costs which may not occur if we did not take cut decisions or short term planning decisions in the past.

 • Dear Rob,
  Thank you so much for your valuable comments; I will make a research about Dr Richard and new Heathrow project. Cheers.

Leave a Reply

 

 

 

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>