Özgür Bedenler İçin Özgür Beyinler

Çello Palo Alto San FranciscoObama seçim kazanıyor ve ilk konuşmasında rakibi Romney’i övüyor, ona teşekkür ediyor. Çok çalıştı diyor. Birlikte düşer, birlikte kalkarız diyor. Farklılıklarımız ABD’nin özgürlüğünün parçasıdır diyor. Romney ise, Obama’yı tebrik ediyor ve onun başarılı olması için dua edeceğini söylüyor.

Bunları izleyip bizde nispeten az bulunan nezaket, birlik, saygı, uzlaşma gibi kavramları sorgularken bilgisayarımı açıyorum: eBay’den birlikteliğimizin 11. Yılını kutlayan CEO, John Donahoe imzalı mail geliyor: “We want to say thanks and let you know how much we value having you as an eBay community member” yazıyor.

A doğru ya geçen hafta zaten eBay, Google ve Facebook ziyaretleri için Amerika’daydım. Çektiğim fotoğraflara bakayım dedim: San Francisco, Palo Alto’da University Dr’da yürürken bir kız vardı yolun kenarında. “Lütfen daha büyük bir çello almam için yardım edin” yazmıştı. İnanmıştı! Para değildi zaten asıl amacı. Ufak bir destek verince çok mutlu hissettim.Cello Las Vegas Strip

Bir başka çello fotoğrafım daha vardı. Las Vegas ana caddesi Strip üzerinde müzik yapan 2 genci çekmiştim. Çello ile çaldıkları Michael Jackson / Smooth Criminal’ı ağzım açık dinlerken o da ne: Kendi elleriyle hazırladıkları sosyal medyalarına bir de QR koymuşlar. Yok artık!

E Vegas’a gelmişken oteller gezilir, kumarhanelerde sağa, sola bakılır. Hangi özgürlükçü kafa yapısıdır peki, blackjack masasında bir sandalyeyi engelliler için rezerve edip, oraya başka kimseyi oturtmayan? Otoparklardaki, restoranlardaki, oyun parklarındakini geçtim de, tuvalete girdiğimde, gördüğüme ağlamak istediğim manzara ne olacak peki: Diğerlerinden 1.5 cm alçak olan lavabo!

Ceplerinde milyonlarca dolarla ve büyük marjlarla e-ticaret yapan hangi ceo, hangi genel müdür, hangi yönetim kurulu küsürü görme engelli bir vatandaşımız için sistem tasarlatıyor? Hangisi bir mayın yüzünden kolunu kaybetmiş bir gazimizin sipariş verebilmesi için birşeyler yapmaya çalışıyor? Dalkavuk blog yazarlarım, twit düşünürlerim onların reklamını pek tabii yapabilir. Amerika’da olup da, burada olmayan anlayış için de en azından e-ticaret sektöründen birilerini suçlamak haksızlık olacaktır.

Dünü ile bugünü aynı mı olacak peki çok bilenlerimizin? Rahmetli Jobs’un dediği gibi şekerli su mu satmaya devam edeceğiz, yoksa dünyayı mı değiştireceğiz?

Sabah Obama’nın konuşması ile yazmaya başlamıştım, bilgisayar başındaydım. Amerika’da muhalefet lideri, başkanın başarılı olması için dua edeceğim derken, bizim muhalefetimizin söylediklerini okudum:

AK Parti grup toplantısında konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan CHP’yi sert sözlerle eleştirerek Kılıçdaroğlu’nu ‘Bahtsız Bedevi’ye benzetti. Kılıçdaroğlu bu sözlere “Çöllerde gezen sensin. Dön aynaya bak Bahtsız Bedevi’yi orada göreceksin. Ama çöllerde gezerken kutup ayılarına dikkat” şeklinde cevap verdi.

2 comments to Özgür Bedenler İçin Özgür Beyinler

  • Tebrik ediyorum cok güzel bir yazı olmuş. Ne yazikki medenilesmeyi biz Türklerin hala yanlış anlamış olduğumuzu bir kez daha hatırlattı bu yazı bana. Gecen hafta Kopenhag’taydim ben de 400 km bisiklet yolu sırf merkezde varmış çalışanların %55 i ise bisikletle gidiyor. Otobüse bineni görünce oturanlar kafalarını camdan yana çevirip ‘gozgoze gelirsem kaymak zorunda kalırım’ demeyip yeni binen yolculara yer acmak için direkt çantalarını kucaklarına alıp cam kenarına kayıyor insanlar. Kaldırımların düşük olduğu ülkelerde medeniyet seviyesi yüksektir diye okumuştum yıllar önce … Kaldırımlar bazı yerde cadde ile aynı seviyedeydi…

  • Nilüfer teşekkürler. Bu yazdıklarının nedenlerini düşündüğümde, endüstri devrimini yapamamış olmanın sıkıntıları olarak yorumluyorum. Buna bağlı olarak şehirleşme ve şehir hayatı oturmamış. Kurallar var ancak doğru yaptırımlar yok. Kısacası iş kırık cam konusuna dayanıyor. “Üzümü ye bağını sorma” ata sözümüz ile sorgulama, düzeltme, iyileştirme gibi kavramları otomatikman bilinçaltımızda yok saymış oluyoruz ister istemez. Trafiğe çıkmanın birinci şartı olan kemer takma ve sinyal verme uygulanmıyorsa, kaldırımların çin seddi gibi olması da doğal karşılanıyor malesef.

Leave a Reply

 

 

 

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>