Türkiye E-Ticaret Analizi

e-ticarette-jedilar-ve-sithlerBlog ve Bilgi siteleri

Kullanıcının sandığı: Dijital dünyadan, e-ticaret site ve operasyonlarından adil bilgiler alabilirim. Yenilikleri takip ederim. Sektördeki insanları tanırım. Şirketlerin doğru ve yanlışlarını örnekleyip kendi adıma tecrübe kazanırım.

Gerçekte olan: Bize biraz para ver. Banner koyarız, firmanla ilgili çeşitli haberler yaparız. Para vermeyenin ya da sponsor olmayanın haberini yapmayız. Kullanıcı herşeyden haberdar olacak diye birşey yok. Hep aynı şirketlerin haberlerini yapar devam ederiz.

Seminerler ve Aktiviteler

Katılımcının sandığı: Sektörümle ilgili olarak profesyonelleri dinleme şansım olacak. Onların tecrübelerinden faydalanacağım ve kendimce dersler çıkartacağım. Hatta kahve arasında tanışıp özel sorular da sorabilirim. Bunları şirketimin iş modelinde uygulayabilirim hatta kariyer gelişimimde bile kullanabilirim.

Gerçekte olan: Bize para ver. Sponsor ol. Biz sana 5-10 tane giriş bileti verelim. Sen gel şirketinin reklamını yap. Diğer katılımcılara nasıl olsa paralı. 300-500 eurolar verip gelirler. Parası olmayan gelmesin. Yetenekli, süper zekalı insanlar da olabilir ama önce parası olsun. Yoksa parası açsın blog ve bilgi sitemizden daha sonra izlesin. Hatta bunlara da ayrıca  reklam alırız. Oradan da para gelir.

Yatırımcılar

Yatırım alacak gencin hayali: Alacağım yatırımla işi daha da çok büyüteceğim. Ekibi büyüteceğim. Yatırımı yapan firmanın tutacağı danışmanlarla ekibe vizyon sağlayacağım. Çevremde gerçekten işe ihtiyacı olan yetenekli arkadaşları iş sahibi yapacağım. Firma daha da büyüyecek. Ülkeme bir katkım olacak, belki de daha sonra bir dünya devi yatırım yapacak. Hepimiz gurur duyacağız.

Gerçekte olan: Şimdi biz senin sitenin %50 sine 40.000 usd verelim. Paranın az olduğuna bakma. En önemli bilgi ve teknoloji bloglarında haberlerini yaptıracağız. Önce şu kadar yatırım aldı dedirtiriz. Sonra dönem dönem haberlerini yaptırırız. Önümüzdeki ilk seminerde de ayarlarız sen çıkar konuşursun, şirketin reklamını yaparsın. Bu arada zaten sürekli Türkiye pazarını abartarak konuşuyoruz. Yabancı yatırımcıya satışı yaptık mı seni de o zaman kurtarırız.

Son söz: “Biz e-ticaret sektörüne gönül verdik, babamızın hayrına size bilgi veriyoruz” imajı eninde sonunda sektörü krize götürecektir. Bu kadar şişirmenin ve altyapıya gereken önemi vermemenin sonunda, ekosistem mutlaka kendini restart edecektir. O gün geldiğinde tam donanımlı olun. Seminerlerin ve endüstri tabanlı blogların danışıklı haberleri ile günü geçiştirmeyin. Daha çok öğrenin, sorgulayın, derinlemesine irdeleyin ve 2015’i bekleyin.

E-ticaret ve internet dünyamıza, çıkar kaygısız gönül koyanların yeni yılı kutlu olsun.

3 comments to Türkiye E-Ticaret Analizi

 • Koray Gözaçan

  Abi Merhaba,

  Sektörü yaklaşık 2 yıldır malum bloglar üzerinden takip ediyorum.Bu yazınla hislerime tercüman olduğunu söyleyebilirim.

  Senin blogunla tanışalı ise sadece 1 ay oldu. Size sen ve abi diye hitap etmemin tek nedenidir bu samimi ve dürüst yazılarınız. İnşallah daha fazla vakit ayırırsınız ve deneyim ve tecrübelerinizden yararlanırız.

  Birkaç ekleme de ben yapmak isterim. Çıkan yazıları takip ettiğim gibi o yazılara yapılan yorumları da inceliyorum.
  1.Genelde en büyük eleştiri çıkan girişimlerin klon ve çakma olması yönünde oluyor. Bu tarz eleştirileri yapanlar genelde aynı kişiler oluyor ve bloglarına ya da sosyal medya profillerine baktığımda şu ana kadar hiçbirin bir projesi olmadığını görüyorum. Sizin bu konudaki fikrinizi merak ediyorum.
  2.Bir diğer gözlemim de kişilerin girişimlerini yatırım alma odaklı kurgulamaları oluyor.
  3.Son olarak sektörde kalifiye eleman bulmakta zorlanıldığına katılıyor musunuz?

  Umarım bir gün tanışıp konuşma fırsatımız da olur. Saygı ve sevgilerimle…

  Koray Gözaçan

 • Koray merhaba,
  Aynı duyguyu paylaşıyor olmamıza sevindim.
  1. Yapılmış kopya bir filmi (örnek: Tom Cruise Cocktail filminin, tolga savacı ve seren serengil versiyonu) eleştirmek için illa yönetmen olmaya ya da bir film çekmiş olmaya gerek yok diye düşünüyorum. Özgün bir proje olsun istiyor insanlar ki gururla kullansınlar, etraflarındakilerle paylaşsınlar hatta helal olsun deyip örnek alsınar. Zaten çok şeyimiz kopya. Bu e-ticaret sektöründe de aynı malesef. Özgünlük risk demektir. Acun çok özgün bir program mı buldu ki binlerce kişi izliyor. Herşey klon. Herşey endüstri.
  2. Artık e-ticaret projesi için ilk gereken şey pazarlama gücü. Bu da ya yukarıdaki yazıda anlattığım gibi köşe başlarını tutmuş kişilere hisse vererek oluyor ya da aileden zengin olmayı gerektriyor. Paralı bir ortak bulma bir alternatif ancak bunun için de yine para gerekiyor. Yoksa ortağın seni sömürüyor.
  3. Kalifiye eleman bulunanamasının nedeni onların doğru yönlendirilmemesi. Ne bir hayat görüşü katılıyor, ne gelişimleri için planlar yapılıyor. Genç arkadaşa bir hayal, bir amaç, bir hedef verilmiyor. Zaman geçip işi azıcık öğrenen genç arkadaş haliyle havaya giriyor ve para odaklı kararlar veriyor. Bu Rocky ile Tommy Gunn arasındaki fark gibi. Tommy Gunnlar bir gün bir yerde bir şekilde kariyerlerini harcayabiliyorlar.
  İlk fırsatta görüşmek dileğiyle.
  Teşekkürler kardeşim.

 • Koray Gözaçan

  Merhaba Abi,

  Tüm maddelere katılıyorum. Acun konusunda düşüncem: aldığı lisansları Türkiye’ye çok iyi uyarladı. Televizyon izleyicisini çok iyi tanıdığı için gerek jürisi, gerek yarışmacısını buna göre kurguladı. Acun’un bıraktığı kutu açma yarışmasını(adını anımsayamadım) daha sonra farklı bir tv devam ettirmeye çalıştı ama başarısız oldu. Acun tv değiştirdi bıraktığı yerden devam ediyor. Burada kimin klonladığı başarıdaki önemli faktör. Ama acunn.com projesinde riske girip özgün birşeyler deneyebilirdi. Elinde o potansiyel varken basit yolu seçmesi gerçekten üzücü:(

  (Bu kısmı okuduktan sonra silebilirsiniz: Abi yorum kısmını kirletmek istemediğim için buraya yazmayı uygun görmedim. Bir konu hakkında fikrini almak istiyorum. bana mail adresini paylaşırsan oraya göndermek isterim.)

Leave a Reply

 

 

 

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>