2012 Webrazzi Ödülleri

Spor medyası ile e-ticaret medyasının çok ortak özelliği var. Bu özellikleri ilerleyen tarihlerde değerlendireceğim. Şimdi önce sonuçlara bir bakalım

Kurucu ortaklarından ve bordrolu ilk çalışanı olaraktan, sahibinden.com’un ana sayfasından “bize oy verin” şeklinde konulan bannerın katkısıyla, En iyi Web Girişimi ödülünü alınması beni her ne kadar gururlandırdıysa da, ilgili e-ticaret medyasının en iyi web girişimcisi adaylarının arasında bu sitenin kurucularından herhangi birisine yer vermemesi de bir o kadar şaşırttı.

Bir kişinin bile aklına aklına gelmiyor mu “Türkiye’ nin En İyi Web Girişimi ödülünü neden En İyi Web Girişimcisi almıyor?” diye sormak. Bu girişim yerküre soğurken mi oluştu?

2000 senesinde kurduğumuz şirkete En İyi Web Girişimi Ödülü vermek bugün mü aklınıza geldi? Burada oy veren arkadaşlara soruyorum: Hangi rasyonel ve adil temellerde oy kullandınız? Yoksa “Adayları biz mi seçtik ki bize soruyorsun!” diyorsunuz?

Geçen 12 senede, tonlarca girişimci arkadaşımız, iki kuruş bütçeleriyle onlarca güzel girişimi e-ticaret dünyamıza katmışken, zaten zengin bir arkadaşımızın sınırsız parasıyla hayata geçirdiğimiz sahibinden.com’un ödül alması hangi tarafsız anlayışıyla açıklanabilir? Yoksa “O girişimciler e-ticaret medya organlarına paye vermediler, sponsor olmadılar ki aday olsunlar!” mı diyorsunuz?

Gerçi mantık aramayalım. Algı doğruyu söylerden hareketle, yorumlardan bazılarına göz atalım: tüm yorumlar için

– Sonuçları çok şeffaf yayınlamışsınız, bir de yabancı web girişimi kategorisinde Facebook, twitter ve Google’un yer almasını garipsiyorum, bunlar hem 2012 yılına özgü değil hem de artık girişimlikten çıkmışlar.

– Eğer buna göre bakacak olursan sahibinden, hepsiburada, gittigidiyor, yemeksepeti, ciceksepeti gibi girişimlerinde yer almaması gerek. O zaman 31 değilde, 4 belki zorlarsan 5 kategori ile sonlandırılabilirdi o zaman yarışma. Adayların başlığı yılın en iyi yabancı web girişimi değil zaten. En iyi yabancı web girişimi yani, “tüm zamanların” en iyi yabancı girişimlerini sıralamış. Adayları da belirleyenler webrazzi ekibi olmadığı için bazı girişimler değil, aday belirleyenlerin en çok yazdığı girişimler sıralanmış. Onların olması gayet doğal.

– Çok şükür bu sene Markafoni’yi en iyi web girişimi filan seçmediler  her sene sıkılmıştık artık…

– Bu oylamaların çok şeffaf olduğunu düşünmüyorum. (oylamayı yapan siteye atıf yapmıyorum), kişiler tüm sosyal medya’dan oy dilendiler, pm’lerden rica’larda bulundular, hele de 3 ay önce açılmış bir ajansın!, En İyi Dijital Ajans kategorisinde 2 olması, bence burada “kişisel çabalar” olduğunu gösteriyor.

– Websitelerinin kampanyaların yani kullanılan denenen hizmetlerin oylanmasını anlıyorum da yılın CEO sunu oylayan 29250 kişinin kaç tanesi acaba “Hangi CEO bu yıl ne yapmış firmaya neler kazandırmış hangi etkinliklerde bulunmuş” biliyormu takip ediyor mu merak ettim

– Teknorasi’nin en iyi ikinci dijital ajans seçilmesi çok ilginç. Bu sene kurulan bir ajans nasıl bir anda o kadar kaliteli iş yapan ajansı geride bırakabiliyor? Kaç müşterileri var, hangi büyük şirketler ile çalışıyorlar? Ofisleri bile yok bildiğim kadarıyla.

– Bu ajans daha kurulula 6 ay bile olmadı. Sonuç aldıkları 1 proje bile duymadım. Webrazzi’nin sponsoru olunca başarılı da olunuyor anlaşılan

– Bence de çok ilginç ama neredeyse tüm adaylar mail atıp oy dilenirken biz ajans içinde kendimiz bile oy kullanmadık etik davranmış olmak için. Saygı duymak lazım; madem bilginiz kısıtlı, yorum yapmasaydınız keşke.

– Yani şimdi şaapmak gibi olmasın da sırf böyle bi hadise olur diye, bizim site ziyaretçilerinin oy verebilmesi için kendi shortUrl’imizi kullandık. 9614 click görünüyor, 3361 oy çıkmış. Sadece oy verme amacıyla linke girilmiş olduğunu düşünürsek bi enteresan geldi, ama severiz Webrazzi’yi yine,canı sağolsun.

– Oyun kategorisindeki toplam oyların en yakın rakibine nerdeyse 2 kat fark atması ilginç olmuş Çöpteki oy pusulalarını kontrol edin bence.

– 68K kişi 800K oy vermiş. Sosyal medya hesapları da eşleştirilmemiş olsa 60K özgün kişi oy vermiş. Adil ve mantıklı bir oylama olmadığı aşikar, kazanan da Webrazzi olmuş. 15 günde 900K trafik kolay değil:)

– Mahallenin agir delikanlisi yeni yetme genclerle maç yaparda her gelen topa abanir ya öyle birşey olmuş. sahibinden, hepsiburada vs nasil girisim sayılıyor ki?

– “Yeni girişim” adi altinda ayrica bir kategori olmasi mantikli degil. Çünkü “girişim” işin yeni olduğunu ima ediyor zaten. Yillanmis büyük siteler için “girişmiş/bitirmiş” gibi bir kategoriye ihtiyaç var.

– sahibinden.com türkiyenin en çok trafik alan sitelerinden biri ve hem site üstünden hem de emailing ile kullanıcılarından oy toplamak için deli gibi efor sarfetti. Bu sekilde katıldıkları her kategoride 1 ya da 2. olmaları çok doğal ama bence bu doğal olmayan bir sonuc.

– Web anketlerinin güvenilmez olduğu bilinirken bu oylamayı neden istisna kabul edelim?

– En iyi oyun girişiminde bu kadar oy farkı olması düşündürücü. Kaldı ki Joygame’in ismini daha hiç duymamıştım. Mynet Oyun, Kral Oyun, Peak Games falan neyse de Joygame ne? Reklam kokan hareket gibi geldi.

– En iyi web girişimi ödülünün sahibinden.com’a gitmesi ülke olarak çok yol almamız gerçeğini gözler önüne sermiştir. sahibinden.com en iyi ofis ödülünden başka ödül almamalı bence:)

– Sahibinden.com’un mobil uygulamasının birinci sırada olması çok ilginç, sen hala yeni logonu mobil platform uygulamalarında güncelleme, ama gel birinci ol.

– Sosyal medyayı en iyi kullanan ünlüler kısmına gelince, Hilal Cebeci sosyal medyayı hangi amaçla kullanıyor sorusu geliyor insanın aklına! Çünkü kullanmak kelimesi çok farklı anlamlara sahip.. Garip yani.

– Sayenizde “Google” da bir web girisimiymis, ogrenmis olduk. Onu gorunce gerisi bos geldi…

– Bu neden bu derece ciddiye alındı hala anlamış değilim tedarikçisinden mailde bir ürün çıkmak için bir dünya para alan firmalar boy boy mailler çıktı ama özünde webrazzi’ye değer katan bir proje oldu, artık her ay düzenlenir.

– Rakiplerine nazaran mail datası kuvvetli. Hiti yüksek siteler tabiki birinci oldu. Her aday web sitelerinde “bize oy verin” afişleriyle oy istedi. Adayların Mail listeleri bu oylamaya çalıştı. Kazanan elbette bu oylama sayesinde Türkiyenin en büyük web sitelerinde bedava reklamı yapılan Webrazzi oldu.

Leave a Reply

 

 

 

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>