Saint Joseph

Saint_JosephKültür öğrendiklerimizi unuttuktan sonra bize kalan şeydir.
Ezbere bilmek, bilmek değildir.

Bu ve bunun gibi birçok olgu ve bunların derinlemesine incelendiği yer Saint Joseph Lisesi.

İnsanın yaşayacağı hayatın temelleri 12-18 yaşları arasında atılıyor. Sorgula, tartış, araştır, öğren gibi dürtülerin yanında, sadakat, dostluk, aile, birliktelik gibi kavramların da benimsenmesini sağlıyor Saint Joseph.

Fransız ihtilalini oluşturan tüm etmenler, yüzyıllara bölünerek değerlendiriliyor onlarca edebiyat üstadının kaleminden. Kesinlikle unutuluyor ancak asla ezberletilmiyor sana; özgürlük, eşitlik ve kardeşlik gibi kavramlar.

İşte bunların sonunda Saint Josephli oluyorsun.

Öyle birşey ki duvarlardan alıyorsun aslında formasyonu. Moda’daki o tarihi binanın koridorlarında yürüyenlerin, bahçelerinde oynayanların birikimi adeta geçiyor sana spiritüel bir şekilde.

Sonra iş hayatına başlıyorsun. Bakıyorsun ki aslında kompleksleriyle, korkularıyla seni de kendilerine benzetmek isteyen insanlar var çevrende. Eşitlikten anlamıyor, kardeşlikten anlamayor, özgürlüğü bilmiyor.

Diyorsun ki, ya bunlara uyacağım ben de, ya da bunları kendime uyduracağım. Uyanlar da olmuştur, uyduranlar da seneler içerisinde. Ancak 1 hatta 2 asistan üzerinden zor ulaşabileceğin, hatta ulaşamayacağın insanlara: “Abi ben Cengiz SJ95” dediğin zaman, sanki en son dün konuşmuşsun gibi oluyor; çünkü o da biliyor senin ezbere bilmediğini, çünkü o da biliyor senin aslında çok şey unuttuğunu!

Kimse sana yardım edemez, sen yardım isteyeceksin.
Kimse sana iş bulmaz, sen arayacaksın.
Kimse sana kariyer planlamaz, sen kendi kariyerini, hatta hayatını kendin planlayacaksın.

Kapılardan birisinin arkasında bir Saint Josephli olduğunu biliyorsan çal o kapıyı. Varsın açılmasın. Mücadeleye devam et. Armut piş, ağzıma düş yok bu hayatta!

Ben iş hayatına Saint Joseph tiyatro koluna gelip beni ekibine alan rahmetli Barış Manço ile atıldım. Akabinde liseden yakın bir arkadaşımın vasıtasıyla Istanbul Fm’de Dj’liğe başladım. Sonra bir başka liseli arkadaşımın gazı ile Club Med’e girdim. Yine bir liseli ağabeyimin patronu olduğu, Türkiye’nin ilk özel radyolarından Genç Radyo’da yayın koordinatörlüğü yaptım. Dünya Gezetesi’nde yaptığım ürün yöneticiliği yine bir Saint Josephli yakın arkadaşım sayesinde oldu.

2000 senesinden beri e-ticaret ve dijital pazarlama dünyasındayım.
sahibinden.com’u yine bir Saint Josephli arkadaşımın ortaklığı ile kurduk.
Sonrasında Tchibo’nun e-ticaretini yine bir liseli ağabeyimin tavsiyesi ile hayata geçirdik.
Akabinde Koçtaş’ın online proje geliştirmesi, Saint Benoitlı bir arkadaşıma verdiğim söz ile oldu.

Sene 2013 ve bugün ülkemizdeki e-ticaret dünyasında, ezberci kafaların oluşturduğu bir derebeyliği var. Birikimi yetersiz insanların dalkavukluk yaptığı derebeyleri var.

e-ticaret dünyasına çıkar bağımsız paylaşımcı bir yapı getirmek istiyorsam bugün, temelinde 12 yaş yatıyor işte. O duvarlar, o yazarlar, o bahçedeki kavgalar yatıyor.

Özgür beyinler istiyorum ben. Yanındakini satmayan insanlar, sahip olduğu bilgiyi, zamanı ve birikimi patlaşacak kafalar istiyorum.

Ezbere bilenlerden olma arkadaş; araştır, sorgula, tartış… ve öyle gel karşıma.

4 comments to Saint Joseph

Leave a Reply

 

 

 

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>